Recenzia Gerber Dime Tool

Bolo by dobré mať vždy so sebou nôž a pár praktických nástrojov. No nerád by som nosil kvôli tomu opasok, kapsáčové nohavice a vyzeral ako inštalatér. Takže to musí byť niečo malé a ideálne ľahké. Takéto myšlienky predchádzali kúpe multitoolu Gerber Dime. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať na koľko sa moje očakávania naplnili.

gerber-dime-1  gerber-dime-2

 

V prvom rade treba povedať, že to je fakt malé. Tie rozmery som poznal z popisu produktu na internete, ale naživo ma to aj tak prekvapilo. Výrobca uvádza 70mm v zatvorenom stave. Ak odrátame vyčnievajúci otvárak na flaše, tak sa dostaneme na niečo málo cez 60mm. Váži 62 gramov a je vyrobený z nerezovej ocele (3Cr13). Z týchto dôvodov som sa rozhodol skúsiť tento multitool nosiť ako klúčenku: na kľúče sa dá pohodlne pripevniť pomocou krúžku na to určeného. Aby som získal manipulačný priestor tak som si pomohol krátkou reep šnúrkou. (viď foto). Slovo kľúčenka a celkovo aj spomenuté rozmery môžu evokovať pocit, že sa jedná o nejakú hračku. No opak je pravdou: Gerber Dime vie byť naozaj praktický pomocník v každodennom živote.

 

gerber-dime-3

 

Výrobca uvádza 12 funkcií :

 • kliešte
 • kliešte na “cvakanie” drôtu
 • nožnice
 • nôž
 • otvárač balíkov
 • plochý skrutkovač - stredne veľký
 • plochý skrutkovač - malý
 • jemný pilník
 • drsný pilník
 • pinzeta
 • otvárač na fľaše
 • krúžok na pripojenie ku klúčom

 

Pozitívne ma prekvapilo príjemné predpätie klieští a aj nožničiek. Obidve sa vracajú do pôvodnej polohy úplne prirodzene. Prihliadnuc na rozmery sa jedná o ergonomické nástroje. S nožničkami sa výborne strihajú nechty a v kombinácii s pilníkmi viac menej nosíte manikúrové štúdium vo vrecku :)

gerber-dime-4  gerber-dime-5

 

Nôž (alebo skôr nožík) má 3,5 cm čepeľ ktorá ma zvlášt neoslnila ale ani nesklamala. Praktický je aj otvárač balíkov, ktorý je vytvarovaný tak aby rozrezal krabice bez poškodenia obsahu. (viď foto).

gerber-dime-7

Skrutkovače sú podľa mňa najslabšia časť tohoto multitoolu. Okrem pilníkov (ktoré v zásade nemajú dôvod zažiť väčšiu záťaž) sú jedinými nástrojmi, ktoré sú namáhané v inom ako pozdĺžnom smere. Teda pri ich používaní priamo namáhame tenký materiál, ktorý sa môže ohnúť už pri menšom zaťažení ako sa to stalo mne. Nejedná sa o nič tragické, ale napríklad na mojom multitoole ohnutie spôsobuje, že po zavretí skrutkovač nedolieha úplne. Jedná sa o drobnosť ktorá neovplyvňuje používanie, ale naznačuje, že “tudy cesta nevede” a na skrutkovanie je naozaj vhodné použiť niečo iné.

gerber-dime-8  gerber-dime-9

 

Otvarák na fľaše je stále k dispozícii a je pevne nasadený na jednej z “rúčok” klieští. Okrem plnenia svojej funkcie pomáha aj pri otváraní klieští. Čerešničkou na torte je pinzeta, ktorá je výborne ukrytá pod červeným krytom s nápisom Gerber. Dá sa vytiahnuť pomocou nechta za miniatúrny výstupok.

 

Zhrnutie 

Gerber Dime zatiaľ napĺňa moje očakávania zo začiatku článku. Fakt, že ho mám stále pri sebe bez toho aby ma to nejak obmedzovalo, je najväčším potvrdením jeho praktickosti. Pretože najlepší multitool je ten, ktorý máte so sebou. Zhliadnuc na príjemnú cenu 22 eur, som mu ochotný odpustiť aj slabší materiál, ktorý je cítiť najmä pri skrutkovačoch a pri ľahko získaných jemných škrabancoch na červenom kryte. Takže vo finále tento produkt s pokojným svedomím odporúčam. Ako alternatíva sa ponúka najmä Letherman Squirt PS4, ktorý však stojí dvojnásobok a neprináša v zásade nič naviac.