Prečo nôž Gerber?


noze-gerber-clanok-3Spoločnosť Gerber vyrába všetko, čo by vám mohlo uľahčiť život. 
Všetko, čo by vám mohlo zachrániť život. Všetko, bez čoho by ste sa v prírode neobišli.
 
Produkty Gerber sú navrhnuté s ohľadom na jedinečné potreby konkrétnych aktivít. Spoločnosť Gerber bola založená v roku 1939 a sídli v Portlande (Oregon, USA). Produkty tejto americkej spoločnosti každým dňom pomáhajú lovcom, remeselníkom, ale taktiež aj vojakom. Všetky produkty firmy Gerber majú doživotnú záruku a sú navrhnuté a skonštruované v Portlande. A tu sa aj veľká časť vyrába. Spoločnosť Gerber sa v priebehu desiatok rokov stala jednou z najuznávanejších a najznámejších dielní vo svojej kategórii.V sortimente tejto dielne nachádzame hlavne nespočetné množstvo nožov, či už loveckých, armádnych, vreckových, s hladkou alebo kombinovanou čepeľou, ale tiež tu objavíme náradie, doplnkový tovar a svietiace baterky. 

 

 

Nože Gerber sa vyrábajú z prakticky nezničiteľnej nerezovej, niektoré aj karbónovo upravenej ocele. Vybrať je možné z nožov s vrúbkovanou, hladkou alebo kombinovanú čepeľou. Vrúbkovanú čepeľ pozitívne ohodnotili hlavne tí, ktorí vyžadujú prerezanie lana, takže napríklad horolezci. Hladká čepeľ sa hodí napríklad na pitvanie a krájanie. Kombinovaná čepeľ je tak najpraktickejšia, lebo kombinuje pozitíva oboch typov ostria. Nože Gerber sú dobre ergonomicky tvarované, aby nezapríčinil tvorbu pľuzgierov a otlačenín. Rukoväť tiež pokrýva texturovaná guma, aby sa nôž nešmýkal pri sekaní. Nože tiež mnohokrát skrývajú v zadnej časti vnorenú nerezovú hlavicu ako napr. u noža Gerber Bear Grylls Ultimate Knife, ktorú možno použiť pri zatĺkaní. U nie všetkých variantov oceníme na bezpečnostnej šnúre taktiež píšťalku. Nožmi Gerber možno bez problémov naštiepať drevo, zapáliť oheň (v prípade že je v balení feritová tyčinka či kresadlo) a tiež neočakávane vyhrabať niekedy potrebnú priehlbinu do premrznutej hliny.
 
noze-gerber-clanok-3bNeoddeliteľnou súčasťou u všetkých nožov je nylonový obal, ktorý je často vybavený diamantovou brúskou a kresadlom. Tento obal má veľmi malú hmotnosť a je ťažko zničiteľný, čo naznačuje tiež použitie v armáde. Nevznikajú na ňom ani plesne a sú v ňom zapísané inštrukcie pre prípad leteckých záchranných prác a pokyny pre prežitie. K nákupu nožov Gerber dostane tiež vreckovú príručku s inštrukciami, ako sa zachovať v ťažkých situáciách.
 
Ak sa chystáte si zaobstarať vypilovaný kúsok z dielne Gerber, mali by ste starostlivo zvážiť, k čomu ho budete využívať, či vám stačí nôž z lacnejšej, nie však menej kvalitnej kategórie, alebo využijete nôž navrhnutý profesionálom ako je napríklad vreckový nôž Gerber Hinder Rescue. Tento nôž bol navrhnutý hasičmi, a preto obsahuje aj také vymoženosti ako je zväčšený kolík pre rýchle otvorenie aj v rukaviciach, párací háčik, tvrdený hrot na rozbíjanie bezpečnostných skiel alebo otvor pre jednoduché otváranie kyslíkových fliaš. Medzi profesionálne nože tiež patrí nože Gerber LMF II Infantry a Gerber LMF II Survival. Výroba týchto nožov sa riadila potrebami vojakov v tých najdrsnejších podmienkach. Napríklad nimi prerežete zvieraciu kožu, bezpečnostné pásy, vďaka šikovným drážkam možno nôž priviazať na palicu a vyrobiť si tak kopiju a dokonca s nimi rozbijete aj tvrdé plexisklo vo vrtuľníku.
 
V roku 2014 sa stal najpredávanejším nožom na svete nôž Gerber Bear Grylls Ultimate Knife, zaštítený reklamou Beara Gryllsa, ktorý sa preslávil ako nezastaviteľný dobrodruh a expert na prežitie aj v tých najdrsnejších podmienkach na televíznom kanáli Discovery. Do tejto série patrí tiež nôž s pevnou čepeľou Ultimate Pro Geber Bear Grylls. S týmto nožom zvládnete prakticky všetko, od rezania vetiev, cez založenie ohňa, až po filetovanie pstruha.
 
Stále premýšľate, ktorý kúsok z dielne Gerber si vybrať?
 
Isté je jedno: Žiadny z nich vás zaručene nesklame!